Yet another TP

DaysTimeClass NameLeaderTel (01202)Location Code
Art
Mondays9:30-11:30ARTPeter Whiffen721738URFC
Tuesdays9:30-12:00ART WORKSHOPKen Slydel692179BDMC
Wednesdays9:00-10:50ART WORKSHOPMarion Gladwyn695453BDMC
Tuesdays1:00-2:50DRAWING & SKETCHINGRichard March743573BDMC
Tuesdays1:30-3:30LEISURE PAINTING WORKSHOPBrian Lockwood768333CCVH
Tuesdays10:00-12:00THE JOY OF PAINTINGValerie Willetts732391WCED
Mondays11:00-1:00ART - WATERCOLOURSCarl Richardson778283BDMC
Mondays2:30-4:30WATERCOLOUR WORKSHOPChristine Williams717736ALEX
Crafts
Mondays10:00-12:00CERAMIC PAINTINGJo Byrne884368MEMB
Tuesdays10:00-12:00CERAMIC PAINTINGJo Byrne884368MEMB
Mondays2:00-4:00CRAFTS & CHATAngela Smith530865STMK
Wednesdays10:00-12:00CREATING CARDSMary Jay700451MLCT
Mondays9:15-11:00CRAFT / NEEDLECRAFT / SEWING / TAPESTRYMargaret Fouracre742834MMCT
Wednesdays10:30-12:30FABRIC & STITCHSheila Chrystie872963CHLB
Thursdays10:00-12:00JEWELLERY MAKING #Audrey Whiteside678113MEMB
Fridays10:00-12:00JEWELLERY MAKING #Audrey Whiteside678113MEMB
Thursdays3:15-5:15LACEMAKINGDianne Pemberton778616BKLB
Thursdays1:00-3:00NEEDLECRAFTSDru March743573BKLB
Thursdays9:00-11:00SEWING Class 1Heather Brown697167STNC
Thursdays11:00-1:00SEWING Class 2Heather Brown697167STNC
Wednesdays10:30-12:30TAPESTRY WEAVINGJean Stone735470WMHO
Dance & Exercise
Fridays9:30-11:30AMERICAN SQUARE DANCING (Beginners/Mainstream)John Stallard884335WLSC
Fridays10:30-12:30AMERICAN SQUARE DANCING (Mainstream/Plus)John Stallard884335WLSC
Mondays2:00-4:00SQUARE DANCING (Beginners)John Stallard884335WLSC
Mondays4:00-5:00SQUARE DANCING (Advanced)John Stallard884335WLSC
Wednesdays2:00-4:00BUCKING BRONCOS COUNTRY & WESTERN LINE DANCINGRon Kill693389HBCC
Fridays1:30-3:30BALLROOM / LATIN PRACTICETony Brown692804MLCC
Tuesdays11:30-12:30BELLY DANCINGEileen King697103WLSC
Thursdays2:30-4:00CIRCLE DANCINGWendy Bates950292STJA
Wednesdays9:15-10:15T'AI CHI - BEGINNERSVal Jones / Pat Smith694592 / 699712BDMC
Wednesdays9:30-10:30T'AI CHI - BEGINNERSNancy Sawyer601234URFC
Wednesdays11:00-12:00T'AI CHI - 2ND YEARNancy Sawyer601234URFC
Wednesdays10:15-11:15T'AI CHI WORKSHOPVal Jones / Pat Smith694592 / 699712BDMC
Tuesdays9:45-11:20T'AI CHI WORKSHOPMary Gibson887774WLSC
Mondays9:15-10:45YOGAEve Ovington692943BDMC
Wednesdays2:45-4:15YOGAJan Bishop600490BDMC
Fridays11:00-12:30YOGAKaren Miller730299BDMC
Mondays1:00-3:00YOGAJan Bishop600490MLCC
Thursdays11:00-12:00EASY YOGAJohn Chatterton330517ZNZN
Games
Tuesdays2:00-4:00BRIDGE - BEGINNERS #Jeffery Wear692607BDMC
Wednesdays2:00-4:00BRIDGE - BEGINNERS #Jeffery Wear692607BDMC
Wednesdays10:30-12:30BRIDGE - SOCIALBarbara Cobb700547MEMB
Thursdays10:00-12:30BRIDGE CLUB - CHICAGOGlenda Peters674609WLSC
Thursdays12:55-3:55BRIDGE CLUB - DUPLICATEJoan Blackmore602383WLSC
Mondays12:50-2:50BRIDGE FOR FUN - MONDAYJohn Childs692235BDMC
Tuesdays9:15-11:45BRIDGE FOR FUN - TUESDAYDickie Mould708440CCVH
Wednesdays9:00-11:00BRIDGE FOR FUN - WEDNESDAYWendy Stevens570082BDMC
Thursdays1:30-3:30CANASTA #Janet Duthie883127BDMC
Mondays3:00-5:00CHESS CLUBJohn Friberg605471BDMC
Wednesdays3:00-4:30CHESS FOR FUNChris Orchard881327MEMB
Thursdays10:00-12:00MAHJONGChristine Read881691MLCC
Wednesdays2:30-4:30RUMMIKUBJoyce Slydel692179BDMC
Tuesdays2:30-4:30RUMMIKUB / SCRABBLE #Anne Golding694663BDMC
Thursdays2:30-4:30SCRABBLEMavis Smith842004ALEX
Wednesdays10:00-12:00SCRABBLEEileen Robinson695208STMY
Languages
Wednesdays1:45-3:15FRENCH FOR BEGINNERS - YEAR 1Gay Wood661653CMUO
Wednesdays3:00-5:00FRENCH FOR BEGINNERS - YEAR 2Pat Thomas743768WCED
Wednesdays10:00-12:00FRENCH - ADVANCEDJan Powell575057OCHL
Wednesdays9:45-11:00FRENCH - SPEAK CONFIDENTLYDes Cox896429WCED
Mondays11:15-1:00FRENCH IS FUNBernard Mouzer603022BDMC
Thursdays1:30-3:15FRENCH IS FUNDennis Docherty760159CCVH
Tuesdays09:45-10:45GERMAN - BEGINNERSHelga Croad659993BDMC
Mondays4:00-5:00GERMAN - BEGINNERS 2Weibke Smith922181MEMB
Tuesdays11:00-12:15GERMAN - INTERMEDIATEHelga Croad659993BDMC
Tuesdays12:30-13:45GERMAN - ADVANCEDHelga Croad659993BDMC
Tuesdays11:00-12:30GERMAN CONVERSATION GROUP #Johannes Hamann706131CCVH
Fridays10:00-12:00ITALIANDennis Docherty760159DGDC
Mondays10:00-12:00MANDARIN (Intermediate)Christine Read881691MEMB
Mondays2:00-4:00MANDARIN (Intermediate)Christine Read881691MEMB
Wednesdays2:00-3:30SPANISH (Intermediate)Ivan Couch708637LFBC
Mondays2:15-4:15SPANISH (Advanced)Jenny Skinner565923LFBC
Wednesdays11:00-12:00SPANISH (Espana Viva)Maria Grant766182CCCH
Miscellaneous
Alt Tuesdays2:00-4:00WORKING WITH ASTROLOGY #Eileen Richardson697610MEMB
Thursdays1:00-3:00BOOK LOVERS - GROUP 1Geoff Crouch696002OCHL
Thursdays3:00-5:00BOOK LOVERS - GROUP 2Val Crowe / Sylvia Stewart389864 / 600555OCHL
Tuesdays10:00-12:00COOKING SHAREDAngela Brackstone731012MEMB
Fridays10:00-12:00CREATIVE WRITINGNaomi Bignell856226MLCC
Mondays1:00-2:45CURRENT AFFAIRSChristine Ashby743327BDMC
Mondays1:30-3:00DISCOVERING DORSET #Tony Stark574971MLCC
Mondays2:45-4:45ENGLISH LITERATUREAnne Saunders849878BDMC
Mondays10:00-12:00ENNEAGRAM / PSYCHOLOGY YEAR 1Alison Houlston622572BDCA
Wednesdays11:15-12:15HARDY'S ENGLANDPeter Speed741766WCED
Wednesdays10:30-12:30NATURE STUDYDavid Godfrey882866MLCC
Tuesdays2:15-4:15BEGINNERS' PHILOSOPHYJayne Colvin469256MEMB
Wednesdays2:15-4:00PHILOSOPHY WORKSHOPStephen Tansey709333MEMB
Alt Fridays2:15-3:45POETRY FOR PLEASURE (Fortnightly)Jill Walker922343MEMB
Alt Wednesdays12:45-2:45POETRY READING (Alternate Weeks)Isobel Quinliven742475WCED
Thursdays2:15-4:00BASIC POLITICSStephen Tansey709333EDTC
Mondays2:00-4:00QUIZMargaret Denslow745237OCHL
Tuesdays2:00-4:00TUESDAY QUIZPaul or Val Renyard682460WLSC
Alt Tuesdays7:00-9:00WINE APPRECIATION (Alternate Tuesdays)Diana & John Andrews707491MEMB
Music
Fridays10:00-12:00CLASSICAL MUSIC GROUPCelia Hanks690587MEMB
Thursdays1:00-2:15BUDDING GUITARMike Flinter673747EDTC
Mondays2:00-4:00MUSIC ON THE LIGHTER SIDEJohn Clode708807MEMB
Alt Wednesdays2:00-4:00ENJOYING EVEN MORE OPERA - No class for Spring term but back in Summer termMitchell Robertson732181BEAR
Fridays2:00-4:00RECORDED MUSIC GROUPDavid Watts914869MEMB
Mondays2:15-4:15REVUE 3AAngela Jacobs675880STPC
Wednesdays2:00-4:00SHADES OF BLUE SINGING GROUPNoreen Price676175STPC
Mondays12:00-1:30UKULELE PLAYERS' FORUMBev Turner / Barbara Wills718342STJC
Sport
Fridays12:30-2:00BADMINTON NOVICESMary Ebdon889591CMCC
Fridays2:00-4:00BADMINTON IMPROVERSAlan Beasley604554CMCC
Wednesdays2:00-4:00BADMINTON INTERMEDIATEPauline Basterfield650167CMCC
Mondays2:00-4:00BADMINTON - MORE ADVANCED PLAYERSKeith Read303204CMCC
Wednesdays12:00-1:30BACK TO BADMINTONBev Turner718342CCVH
Tuesdays10:00-12:00BADMINTON INTERMEDIATERosabelle Pattison697927CMCC
Tuesdays10:30-12:30BADMINTONTerry Parsons577919BEAR
Thursdays9:15-11:00BADMINTONAnn Nicholl690554MLCC
Thursdays2:00-4:00BADMINTONTrevor Muddimer690377CMCC
Fridays10:00-12:00BOULESAlan Linge678575UPHO
Tuesdays10:00-12:00BOULES 2 (Petanque)Keith Summers690178UPHO
Thursdays10:30-12:30SHORT MAT BOWLSRuth & Tony Lawton466223BEAR
Thursdays2:00-4:00SHORT MAT BOWLSElizabeth & David Pearce745062BEAR
Mondays10:00-12:00SHORT TENNISTony Chessel685595BEAR
Wednesdays2:00-4:00SHORT TENNISTony Chessel685595CCVH
Thursdays10:00-12:00SHORT TENNISDavid Carter746131CMCC
Fridays10:30-12:30SHORT TENNISSteve Stevens657142MLCC
Thursdays11:10-1:00SHORT TENNIS - MORNINGBrian Watkins388973MLCC
Thursdays1:00-2:50SHORT TENNIS - AFTERNOONGraeme Cole887831MLCC
Mondays1:30-4:00TABLE TENNISEddy Kensbock755699CCVH
Fridays10:00-12:30TABLE TENNISPhillip Sorensen701723CCVH
Wednesdays9:30-11:30TABLE TENNISVivien Hodson691815CMCC
Mondays9:00-10:50TABLE TENNISAudrey Beall886578MLCC
Mondays11:00-12:50TABLE TENNISMargaret Hamilton880514MLCC
Mondays3:10-5:10TABLE TENNISJohn Clift884043MLCC
Thursdays3:00-5:00TABLE TENNISJulie Taylor888355MLCC
Technical
Alt Mondays9:00-10:50CAMERA CLUB (Fortnightly)Tony Titley694766BDMC
Tuesdays3:00-4:00COASTAL GEOMORPHOLOGYKen Coombe606647BDMC
Fridays2:00-4:00COMPUTER COURSE - BEGINNERS (5 week courses) #Jennifer Thompson691761CHLB
Tuesdays2:00-4:00HOME PC BEGINNERS - FOLLOW ON (5 weeks)Marshall Strong717844CMUO
Mondays9:00-10:50PHOTOGRAPHY - DIGITAL FOR BEGINNERS #Brian Woolgar692502BDMC
Alt Mondays9:00-11:00PHOTOGRAPHY - IMPROVE WITH ADOBE ELEMENTS (Fortnightly)Garry Thurgood604405BDMC
Wednesdays2:00-4:00TECHNOLOGY - PAST, PRESENT & FUTUREAlan Bailey887145OCHL
Thursdays2:00-4:00VIDEO EDITINGJoan Couch708637CMUO
Other Activities
OccasionallyDAY TRIPS AND THEATRE VISITSBob Browning694338
MonthlySPEAKER MORNING WITH REFRESHMENTSGeorge Skinner565923
MonthlySUNDAY LUNCHESMaggie Read695957
MonthlyCOUNTRY WALKSSheila & Steve Stevens657142
MonthlyPUB WALKSAnn & Ian Robinson625635
One per TermDAY WALKSVal Ingram731363
OccasionallyU3A HOLIDAYSGina Pointing880362